315.368 gösterim
3,09 viral puan

Hava Kalitesi Büyükşehir İle Artıyor

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın hava kalitesi yüksek ve daha yaşanabilir bir kent olabilmesi için temiz yakıt kullanımını destekleyen adımlarını atmaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin hava kirliliğini önlemek amacıyla başlattığı doğalgaz kullanımını destekleme projesinin ilk etabında Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl’de yaklaşık 4 milyon TL değerinde yatırımla dönüşümün destekleneceğini söyledi.
HaberSelf 07.06.2017 saat 17:18
 1. Bursa’nın her alanda öncü bir kent olması hedefiyle çalışmalarına yön veren Büyükşehir Belediyesi, hava kalitesi yüksek, daha yaşanabilir Bursa için temiz yakıt kullanımını destekliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos Gölpark Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’nin hava kirliliğini önlemek amacıyla doğalgaz kullanımını destekleme projesini başlattığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’da başlatılan yakıt dönüşüm desteği kampanyasının Bursa’ya değer katacağını belirten Altepe, projenin detaylarını anlattı.
 2. Hava kalitesi artacak

  Bursa’nın örnek projelere imza attığını ifade eden Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak güzel bir kampanyaya başlıyoruz. Bu projeyle de öncü olacağımıza inanıyoruz. Her şehrin yapması gereken bir atılım… Sağlıklı, çağdaş, kalite kenti Bursa’da başlattığımız örnek kampanya ile toplamda 3 milyon 100 bin nüfuslu kentin hava kalitesinin iyileşmesini hedefliyoruz. Bursa’da daha temiz bir hava soluyabilmek ve çağın nimeti doğalgazın kullanılabilmesi için bu adımı atıyoruz. Dar gelirli hemşehrilerimizin de desteklenmesi ve gerçek anlamda doğalgaz kullanımının artırılması konusunda en kapsamlı dönüşüm projesini Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl’de başlatıyoruz. İlk etapta 4 milyon TL’lik bir yatırımla proje başlayacak” diye konuştu.
 3. 1800 konutta uygulama başlayacak

  Başkan Altepe, Bursa’nın diğer şehirlere örnek olan Büyükşehir Belediyesi yatırımlarını da anlattığını toplantıda, kentin yaşam kalitesinin her geçen yıl daha da arttığını ifade ederek, “Çevre, bize emanet. Temiz hava, temiz su en iyi miras. Bizden sonraki nesillere daha temiz ve daha yaşanabilir Bursa bırakmayı hedefliyoruz. Örnek olmalıyız. Yakıt dönüşüm projesiyle Büyükşehir Belediyesi olarak doğalgazın daha fazla kullanımını destekliyoruz. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin de başkanı olan Bursa Türkiye’nin pilot bölgesi… 1800 konuta doğalgazı ulaştıracak olan projede hane başı ortalama yaklaşık 2500 TL gibi destekle, projenin ilk etabına yaklaşık 4 milyon TL yatırım yapılacak. Daha kaliteli bir şehri hedefliyoruz. Güçlü bir proje, güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.
  İnsanların, daha sağlıklı bir yaşam için duyarlı olması gerektiğine değinen Başkan Altepe, “Kendimizi korumalıyız, tedbirlerimizi almalıyız. Önemli olan tüm kentte doğalgaz kullanımını yaygınlaştırmak ve kontrol dışı kullanımın önüne geçmektir. Doğru ve güzel işler yapalım, diğer şehirlere de örnek olsun… Bu konuda taviz verilmemeli, önemli olan sağlık” dedi.
 4. Doğalgaz dönüşümü

  İlk etapta hava kirliliğinin yoğunlukla hissedildiği Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl’deki mahallelerde çalışmaların tamamlandığını kaydeden Başkan Altepe, “Osmangazi’de 27 mahallede 1070 konutta, Yıldırım’da 6 mahallede 543 konutta ve İnegöl’de 16 mahallede 172 konutta doğalgaz dönüşümü yapılabileceği belirlendi. Yakıt dönüşümü destekleme projesi 1800 konutta uygulanacak. Kişi başı gelirin 800 TL’nin altında olduğu hanelerde uyguluyoruz. Bu konuda kurumlarımızın da desteğini bekliyoruz. Bu konutların 804’ünde doğalgaz tesisat çalışması, 1190’ında doğalgaz güvence bedeli, 1155’inde doğalgaz soba kurulumu, 1794’ünde fatura katkısı yapılacak. Hedefimiz bu yılın Kasım ayında çalışmaları tamamlayıp bu konutların yakıt dönüşümünü sağlamak ve bu sayede hava kalitemizi artırmaktır” dedi.Başkan Altepe, projenin ikinci etabında da kentin hava kirliliğine sebep olan bölgelerin tamamının dönüşümünü sağlayarak, hava kalitesini artırmak ve Bursa’nın yaşanabilirliğini sürekli hale getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 143.333 gösterim

 • Toplam Viral: 109.789 gösterim
 • Toplam Seed: 101.987 gösterim
 • Toplam Direkt: 103.592 gösterim
 • Viral Puan: 3,09