32.162 gösterim
64,32 viral puan

IOS Jailbreak Nedir? Nasıl Yapılır?

Son günlerde herkesin dilinde olan Jailbreak ile ilgili bütün detaylar...
AtamertUysaler 24.11.2016 saat 15:50
 1. Jailbreak, IOS işletim sistemine yapılan, illegal olarak gözüken ama tamamiyle illegal olmayan, sistem dosyalarına erişme iznidir. Bildiğiniz gibi Apple, IOS'ta işletim sistemine girmemize izin vermiyor ve bu yüzden de 3. parti uygulamaları yüklemememiz kesinlikle yasak.

  İşte Jailbreak, yüklediğimiz "Cydia" adlı uygulama sayesinde sistem dosyalarına erişimimizi sağlıyor ve telefonda çığır açacak değişiklikler yapmamıza imkan sunuyor.


  Jailbreak Legal mi?


  Bundan aylar öncesine kadar jailbreak çok farklı bir kavramdı ve yapınca telefon garanti kapsamından çıkar/telefonunuz kilitlenir gibi yüzlerce farklı halk efsanesi herkesin aklına oturmuştu. Şahsen söylemeliyim ki yaklaşık 2-3 senedir jailbreak kullanıyorum, başıma kötü herhangi birşey gelmemiştir. Aksine telefonumu okadar güzel hale getirdim ki gören arkadaşlarım da direk Jailbreak yapmak istiyor.

  Geri Dönüşü Var mı?


  Jailbreak'in kesinlikle geri dönüşü var. Hatta realist olmak gerekirse, telefonunuz jailbreakli iken bozulursa yada bir hata alırsanız, Apple Store'a götürdüğünüzde çalışanlar Jailbreak'i silip getirin diyorlar. Yani jailbreak tamamen denenebilecek ve beğenilmediği takdirde silinebilecek birşeydir.

  Nasıl Yapılır?


  Jailbreak şuan en son IOS 9.3.3 için yapılabiliyor. Jailbreak yapımı için videomuzu izleyebilirsiniz. Yakında Jailbreak ile ilgili bütün haberler sitemizde yer alacaktır.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 27.980 gösterim
 • Twitter: 95 gösterim

 • Toplam Viral: 28.113 gösterim
 • Toplam Seed: 500 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.549 gösterim
 • Viral Puan: 64,32