165.462 gösterim
1.390,44 viral puan

Bu Hatalara Dikkat! Sosyal Medyanın Yanlış Kullanımında Ortaya Çıkan 4 Çarpıcı Hata

Sosyal medyanın gün geçtikçe gelişmesiyle birlikte, getirdiklerinin insanlar üzerindeki etkileri de değişiyor. Yani getirdiği avantajlar olduğu kadar yanlış kullanılmasıyla birlikte dezavantajlar da meydana geliyor.
AtamertUysaler 31.05.2017 saat 11:52
 1. 1. Sokakta Yapılamayacak Davranışları, Sosyal Medyada Yapabileceğini Sanma Hatası

  Gerçek hayatta yanlış olan herşey, sosyal medya üzerinde de yanlıştır. Nasıl birlikte çalıştığınız bir kişiye isminiz hakkında yalan söylemiyorsanız, sosyal medya üzerindeki paylaşımlarda da bu kural geçerlidir. Yada nasıl gerçek hayatta eşiniz dostunuz hakkında yerli yersiz iftiralarda bulunmuyorsanız, sosyal medya da da bu dürüstlüğü korumamız, bir diğer tabirle özgüven patlaması yaşamamamız gerekir.
 2. 2. Sosyal Medyada Paylaşma Arzusu ile Mahremiyetten Fazla Taviz Verme Hatası

  Ergenlikle birlikte insanlarda "mahremiyet" duygusu gelişir. Yani kişinin kendine ait sırları oluşur. Ancak günümüzde özel ilişkiler dahil, her türlü mahrem konuşmalar artık sosyal medya aracılığıyla yapılmaktadır. Bu da kişilerin, gençlerin mahremiyet duygunusunun oluşumunu ve gelişimini etkilemektedir.
 3. 3. Sosyal Medyada Tepki Vermenin Kolay Olması Sebebiyle Suçsuz Kişileri Suçlu İlan Etme Hatası

  İnternetteki erişebilirlik sayısını yani bir fotoğrafın nekadar hızlı şekilde yayılabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Bunun iyi kullanıldığı zamanlar olduğu gibi yanlış kullanıldığı zamanlar da oluyor. Suçlu gözüyle aranan birinin fotoğrafı internette paylaşılıyor, neredeyse bütün kullanıcılara ulaşıyor. Ama ne yazıkki o suçlu değil, o suçluya çok benzeyen onlarca kişi hırpalanıyor. Buda sosyal medya üzerindeki yanlış anlaşılmalardan birisi.
 4. 4. Uzmanlık ve Derin Bilgi Gerektiren Konularda Ahkam Kesme Hatası

  Sosyal medyada asılsız da olsa görülen haberler insaları evet etkiliyor. Ve günümüzde sosyal medyanın gücünün de artmasıyla birlikte gerçeği yansıtmayarakyapılan haber sayısı da bir hayli artıyor. Örneğin Koru Hastanesine yapılan "linç" gibi. Sosyal medyada yapılan asılsın ayaklanma olayı ilk gören insanları da yanlış bir şekilde etkiledi. Fakat hastane resmi bir açıklama yapıncaani tepki veren insanlar durumun gerçekliğini anladı. Yani sosyal medya üzerinde özellikle tıbbi konularda yapılan haberlere ani tepki verilmemeli. Olayın gerçekliği ve durumu araştırılıp, kesin bilgiler edinilip bundan sonra fikir beyan edilmelidir.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Twitter: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 80.222 gösterim
 • Toplam Seed: 119 gösterim
 • Toplam Direkt: 85.121 gösterim
 • Viral Puan: 1.390,44

İlgili Haberler