101.133 gösterim
3,16 viral puan

E-Ödeme Tarihinde 5 Dönüm Noktası

Malları bir tahılla veya avladığımız hayvanlarla ödemek zorunda kalsaydık dünyanın nasıl görüneceğini hiç hayal ettiniz mi? Binlerce yıldır başa çıkmamız gereken gerçek buydu. Neyse ki, bu günler sona erdi ve elektronik ödeme yöntemleri (e-ödemeler) artık herkes için mevcut ve günlük aktivitelerimizin ve yaşamımızın önemli bir parçası.
sosyotrend 03.03.2021 saat 14:36
 1. 1. Her şey World Wide Web ile başladı

  İnternetin tarihi, 1969 yılında Vietnam Savaşı döneminde bir iletişim ağı olması amaçlanan askeri ağ ARPANET ile başlar. Ancak asıl dönüm noktası 1989'da Tim Berners-Lee'nin sözde "siteler" veya "sayfalar" ı kullanarak bilgiyi internette yayınlamayı ve erişimi kolaylaştırma çözümünü sunduğu zaman oldu.
 2. 2. E-ödeme sistemlerinin başlangıcı

  İnternet gelişiminin yanı sıra, 90'lı yılların ilk yarısında öncü çevrimiçi ödeme hizmetleri de faaliyete geçti. 1994 yılında Stanford Federal Credit Union kuruldu - tüm üyelerine çevrimiçi internet bankacılığı hizmetleri sunan ilk finans kurumu. Ancak, ilk çevrimiçi ödeme sistemleri hiç de kullanıcı dostu değildi ve özel şifreleme veya veri aktarım protokolü bilgisi gerektiriyordu. Dahası, sistemler kullanıcı numaralarının ve işlemlerinin sürekli değişmesine göre uyarlanmadı.
 3. 3. Ödeme olasılıklarının gelişimi

  Modern ödeme sistemlerinin çoğunun kullanımı kolaydır ve ödeme süreci yalnızca birkaç basit adıma indirgenmiştir. Web sitesi veya uygulama tabanlıdırlar, yani birkaç yıl önce olduğu gibi ayrı bir yazılım yüklemeye veya özel ekipman satın almaya gerek yoktur. Günümüzde sistemler internete bağlı herhangi bir cihazdan kullanılabilir.
 4. 4. Sosyal ağlar ve yeni teknolojiler

  Yalnızca Facebook (2004'te piyasaya sürüldü) aylık 1,55 milyar aktif kullanıcıya sahip ve büyümeye devam ediyor. Ağ, günümüze kadar, oyun içi satın alımlar yapmamızı sağlayan çevrimiçi oyunlarla işlevselliğini genişletiyor.
 5. 5. Ve Sanal Kart Konusunda Çığır Açan Pep

  Sunduğu imkanlarla ve kampanyalarla gün geçtikçe daha çok kullanıcıya ulaşan PeP Türkiye'nin ilk ve tek her alışverişte numarası değişen sanal kartına sahip. PeP'e mutlaka siz de ücretsiz üye olun.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Twitter: 1.211 gösterim

 • Toplam Viral: 33.261 gösterim
 • Toplam Seed: 32.012 gösterim
 • Toplam Direkt: 35.860 gösterim
 • Viral Puan: 3,16