288.293 gösterim
3,04 viral puan

Türkiye'nin Yeni Uzay Merkezi Bursa'da Açıldı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Gökmen Projesi kapsamında Avrupa'nın en iyi dünyada ise ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olacak Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi'nin (GUHEM) temeli Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın da katıldığı törenle atıldı. 13 bin metrekarelik alanda dikkat çeken bir mimariye sahip olacak GUHEM, Türkiye'nin uzay temalı ilk eğitim merkezi olacak.
HaberSelf 23.08.2017 saat 11:15
  1. Bursa’yı uzay havacılık ve savunma gibi sektörlerde de söz sahibi yapmak için çalışmalar yürüten BTSO, Gökmen Projesi kapsamında bir ilke daha imza attı. Uzay Havacılık Savunma Konseyi ve Kümelenmesi ile sektörde faaliyet gösteren veya üretim potansiyeli bulunan firmaları aynı çatı altında toplayan BTSO, TÜBİTAK desteği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temelini Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Bursa protokolünün katılımıyla attı.
  2. TÜBİTAK’ın içeriğini fonladığı BTSO’nun bina inşaat masraflarını üstlendiği, Sözüneri Mimarlık tarafından projesi çizilen yeni binanın sergi alanı tasarımı, dünyadaki bilim merkezlerine Uzay ve Havacılık konusunda sunduğu içeriklerle başarı sağlayan Kanadalı Aldrich Pears firması tarafından hazırlanıyor. Yeni kanatın eksiksiz tamamlanması adına sürece THY, THK, TSK, Türk Hava Kuvvetleri, Roketsan, TAİ, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi, THY Teknik, Işıklar Askeri Hava Lisesi, TÜRKSAT ve HAVELSAN da destek veriyor.
  3. Merkezin hayata geçirilmesinde belli hedefler yer alıyor. Bu nedenle merkez, hayata geçirildiğinde Avrupa'da en iyi, dünyada ise en iyi 5 tane havacılık mekanlarından biri olacak. Oldukça etkili bir mimariye sahip olan GUHEM'in iki katı olacak. Alt katta uçuş simulatörleri yer alırken ikinci katta atmosfer olayları, güneş sistemi, gezegenler ile ilgili bilgiler sunulacak. Ayrıca yer çekimsiz alan sayesinde ziyaretçiler, bu ortamı deneyebilecekler. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe gelişen Türkiye'nin gelişen şehri olma yolunda adımlarımızı atıyoruz geleceğimiz ve ümitlerimiz var tüm dünya mazlumlarının dua ettiği ülke olarak gençlerimizi en güzel şekilde yetiştirmek konusunda elimizden gelen desteği sağlıyoruz dedi.
  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
  • Facebook: 131.950 gösterim
  • Twitter: 3 gösterim

  • Toplam Viral: 97.298 gösterim
  • Toplam Seed: 94.695 gösterim
  • Toplam Direkt: 96.300 gösterim
  • Viral Puan: 3,04