148.061 gösterim
2,84 viral puan

Maltepe'de Hünerlerini Sergileyen Çinli Aşçıların Fotoğrafları

Türkiye’nin ilk ve tek kadın “Master Şef”i olan Deniz Orhun ve beraberindeki Çinli aşçılar, Maltepe Belediyesi’nin hizmete açtığı Kadın Girişimcilik Mutfağı’nı ziyaret ederek hünerlerini sergilediler.
sosyotrend 02.02.2018 saat 17:06
 1. Maltepe Belediyesi’nin 2016 yılında hizmete açtığı ve kadınların ücretsiz olarak eğitim aldıkları Kadın Girişimcilik Mutfağı’nın, çok özel konukları vardı. Daha önce Beyaz Saray’a da aşçı olarak davet edilen ve eski ABD Başkanı Obama’nın 49’uncu yaş günü pastasını yapan, Türkiye’nin ilk ve tek kadın “Master Şef”i unvanına sahip Deniz Orhun ve yine dünyaca tanınan Çin’li aşçı Bian Jiang ve ekibi, girişimcilik mutfağını ziyaret etti. Türkiye ve Çin’in yemek kültürlerinin birbirine yakın olduğunu söyleyen Bian Jiang, iki ülkenin ortak lezzetinin ise mantı olduğunu söyledi. Master şef Deniz Orhun ise yaptığı konuşmada, “Dünya mutfaklarını birbirleri ile kıyaslamak yerine, her mutfaktan bir şeyler almaya çalışmalıyız. Her kültürün kendine has bir lezzeti var” dedi.
 2. Çin mutfağının geleneksel tatları, Çin Gastronomik Kültür Festivali kapsamında Maltepe Belediyesi’nce düzenlenen etkinlikte halkın beğenisine sunuldu. Çin’in önde gelen 9 aşçısının hazırladığı ve Çin yemek kültürünü birebir yansıtan yemeklerin Maltepelilere sunumu öncesi düzenlenen açılışta konuşan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Vekili Zhong Hong Nuo, “Her sene 100’den fazla ülkede 400 farklı şekilde bu etkinliği düzenliyoruz. Bu akşamki durağımız Maltepe. Etkinliğe katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Afiyet olsun” dedi.
 3. Çin mutfağının geleneksel tatları Maltepelilerle buluştu. Maltepe Belediyesi ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle ilçede düzenlenen Çin Gastronomik Kültür Festivali kapsamında Çin’in önde gelen aşçılarından Fang Fengjun, Jia Hongtao, Mao Fengwu, Jiao Zhenkun, Yu Changhong, Zhang Zhiying, Zhao Wenming, Jing Tianchao ve Lu Yan, Çin mutfağının gözde yemeklerini Maltepeliler için yaptı. 8 yemekten oluşan menü göz kamaştırırken, yemek öncesi bir açılış etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Başkonsolos Vekili Zhong Hong Nuo ile Başkonsolos Yardımcısı Cheng Su, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcıları Gültekin Karataş ve Ömer Ekşioğlu, Çin Aşçılar Federasyonu Başkanı Bian Jiang ile davetliler katıldı.
 4. Burada bir konuşma yapan Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Gültekin Karataş, “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Türkiye, Çin, İstanbul ve Maltepe güzergâhındaki ortak işbirliğimiz devam ediyor. 4 yıl önce bu adımı attık. Sizler de Çin Halk Cumhuriyeti olarak buna cevap verdiniz. Bundan dolayı teşekkür ediyorum. Bu etkinlik, belediye-Çin işbirliğinin sosyal, kültürel ve toplumsal bir dayanışma örneğidir. Bütün dünyaya örnek olabilecek bir birliktelik var burada. Bugün de bir arada olmamızın en önemli sebeplerinden biri de yemek kültürüdür. Bu yemek kültürünü, yani Çin yemeklerini Maltepelilere tanıtmak için bir aradayız. Afiyet olsun” dedi.
 5. Karataş’tan sonra söz alan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Vekili Zhong Hong Nuo ise, her iki tarafa da teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu akşamki etkinlik, aslında Çin Kültür Bakanlığı, Maltepe Belediyesi, Çin Ankara Büyükelçiliği ve Çin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenmektedir. Ancak gerçek organizasyonu yapan Çin Aşçılar Federasyonu’dur. Bu etkinliğin adı Mutlu Yeni Yıl 2010 yılından bu yana Çin Kültür Bakanlığı, yurtdışındaki bütün büyükelçilik ve konsolosluklarla bu etkinliği, 100’den fazla ülkede 400 farklı şekilde düzenlemektedir. Bu akşamki durağımız Maltepe. Etkinliğin ana amacı bütün yurtdışındaki Çinliler ile orada yerel halkların bir araya gelip kültürlerini paylaşabilmesi ve huzur içinde yaşamasıdır. Umarım bu akşam Çinli ustalarımızın size sunduğu yemekleri seversiniz. Afiyet olsun.”
 6. Son olarak söz alan Çin Aşçılar Federasyonu Başkanı Bian Jiang ise, Çin Bahar Bayramı’nın 1 ay sürdüğünü ve bu kapsamda Maltepe’de düzenlenen etkinlikte 8 geleneksel Çin yemeğini halka sunacaklarını ifade ederek, katılımcıları Çin’i tanımaya davet etti. Konuşmaların ardından Çin yemekleri, Maltepelilere servis edildi.

  Ayrıca Çin Bahar Bayramı etkinlikleri kapsamında da, 5-6 Şubat tarihleri arasında, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın katılımıyla Pekin Modern ve Çağdaş Dans Topluluğu tarafından “Gece Yarısı Yağmuru” adlı dans gösterisi yapılacak.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 46.133 gösterim
 • Toplam Seed: 52.209 gösterim
 • Toplam Direkt: 49.719 gösterim
 • Viral Puan: 2,84