1.926 gösterim
20,27 viral puan

Windows ve Mac Arasındaki Şaşırtan Farklar

Windows işlemci ile Mac OSX sistemi arasındaki belirgin farklar
AtamertUysaler 18.11.2016 saat 12:27
 1. Son yıllarda popülerliğini kat kat katlayan Mac OSX işletim sistemi rağbetini devam ettiriyor. Fakat bundan 10-15 yıl önce vazgeçilmezimiz olan Windows'u da unutmamamız gerekli. 


  Peki asıl soru şu; neden Windows kullanmalıyım veya neden Mac OSX kullanmalıyım?


  Detaylarla başınızı ağrıtmadan özetlemek gerekirse, Windows işletim sistemi güncel oyun oynayan, müzik yapan, internette gezinen, fotoğraf düzenleyebileceğiniz ve neredeyse bütün uygulamaları kullanabileceğiniz bir işletim sistemi.


  Mac OSX ise Apple'ın kendine özgü programlarını kullanabileceğiniz, tasarımı şık, ve gayet hızlı bir işletim sistemi. Az çok iki işletim sistemi ve bilgisayar çeşitleri arasındaki farkları kafanızda canlandırmışsınızdır. Peki bunları hiç düşündünüz mü?

  1- Bir dakika, delete tuşu nerede?


  Windows bir işletim sisteminiz varsa ve Macbook dışında bir bilgisayar kullanıyorsanız, muhtemelen klavyenizde delete tuşu vardır. Backspace tuşu değil, hani imleçin bir gerisindeki harfi/sayıyı/sembolü silmeye yarayan. Evet, bu tuş Macbooklarda yok, genel olarak Mac OSX işletim sisteminde yok. Bu Mac bilgisayarları 1-0 geride başlatıyor.

  2- Mause(Fare) scroll'u neden ters?


  Hiç dikkat etmediğiniz bir özellik olsa da Mac OSX işletim sistemine takılan herhangi bir mause'ta, mause'un scollu ekranın tam zıt şekilde oynamasını sağlıyor. Yani scroll'u aşağıya çektiğinizde ekranınız yukarıya doğru çıkacaktır. Fakat Windows işetim sistemlerinde gayet normal bir şekilde scroll ile aynı olarak ekranı oynatabilirsiniz.

  3- Bu bilgisayarda sağ click yok mu?


  Yanlış duymadınız. Mac işletim sistemlerinde sol tik sağ tik mantığı yok. Yani sol click diye birşey tabiki de var fakat touchpad'in sol tarafına tıklayarak gerçekleşmiyor. İki parmağınızı aynı anda touchpad'e basıp bir parmağınızı hemen kaldırırsanız işte sol click açılıyor. Pratik yapınca gayet basit olabilir fakat Windows işletim sistemlerinde maalesef böyle bir zorluk olmadan touchpad üzerinden sol taraftaki tuşa tıklayarak açabilirsiniz.

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim
 • Twitter: 58 gösterim

 • Toplam Viral: 103 gösterim
 • Toplam Seed: 95 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.728 gösterim
 • Viral Puan: 20,27