38.828 gösterim
346,68 viral puan

Ümmiye Koçak'ın Eseri: Yün Bebek

Popülerleşen yönetmen teyzemiz Ümmiye Koçak'ın şahaeseri Yün Bebek'i ele alıyoruz
AtamertUysaler 15.03.2017 saat 14:11
 1. Hepimiz Ümmiye Koçak'ı halihazırda biliyoruz. Mersin'de "Arslanköy Kadınlar Tiyatrosu" kurucusu/üyesi Ümmiye Teyze, yönettiği ve oynadığı "Yün Bebek" filmiyle New York'a ödül verilmesi için davet edildi.


  Yün bebek Toroslar'ın zirvesinde yaşayan yörük kızı Elif'in aile baskısı, şiddet ve dağlar arasında sıkışmış öyküsünü, annesi Hatice'nin kaynanasından ve kocasından gördüğü şiddeti ve bundan hareketle kızı için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Filmde tiyatro topluluğundan 50 köylü kadın oynuyor. Oyuncu kadrosunda hiç erkek yok. Senaryodaki tek erkek olan Elif'in babası Ali'nin ise sadece karısını-çocuğunu döverken gölgesi görünüyor. Tiyatro grubunun kurucusu Ümmiye Teyze, "bu filmi tamamlayabilmek için çok çaba sarf ettik, biz sanatçı değiliz. Filmi çok zor şartlarda, beş parasız çektik. Her şey torunlarımıza iyi bir miras bırakmak için" diyor.

  "Kocalarından, kaynanalarından şiddet gördüklerini anlatırken, utanır, başkasının başına gelmiş gibi anlatırlardı. Bir gün okulun orada çocuklara tiyatro yaptırdıklarını gördüm. O zaman karar verdim bize yapılan yanlışları tiyatro aracılığıyla anlatmaya. O günden bugüne anadolu kadınının sesi olmaya devam ediyorum." diyor Ümmiye Koçak. Ama tiyatroyu kurmak o kadar kolay olmamış. "ilk önce yedi kişiyle başladık. bu yedi kişiyi bulmak için 40 kapıyı çaldım. o zaman kadınların söz hakkı yoktu, kocalarını ikna etmem gerekti. dedikodu olur, ev taşlanır, olur mu öyle şey, dediler. sonunda başardık."


 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 3 gösterim
 • Twitter: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 18.471 gösterim
 • Toplam Seed: 112 gösterim
 • Toplam Direkt: 20.245 gösterim
 • Viral Puan: 346,68