220.232 gösterim
2,76 viral puan

Maltepe Belediyesi'nden Maltepe Halkına Teşekkür

Cumhuriyet’in 94’üncü yıldönümü Maltepe’de birbirinden muhteşem etkinliklerle kutlanırken, ellerinde meşaleler, Atatürk ve posterleri ve 193 ülkenin bayrağıyla marşlar eşliğinde yürüyen binlerce Maltepeli, “Yurtta barış, dünyada barış” dedi. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Maltepe’de yumruk gibi dimdik durup, Atatürk devrimlerine sahip çıkarak Cumhuriyet’i ilelebet yaşatacağız” dedi.
sosyotrend 01.11.2017 saat 15:37
  1. Cumhuriyet’in 94’üncü yılı Maltepe’de, coşkuyla kutlandı. Belediye binası önünden binlerce Maltepelinin ellerinde bayrak, meşale, Atatürk posteriyle birlikte marşlar eşliğinde yürüyüşüyle başlayan fener alayı, ilçe meydanında son buldu. Vatandaşların evlerinden bayrak sallayarak, araçların kornalarına basarak renklendirdiği yürüyüşte, dev Türk bayrağı ve Atatürk posteri de açıldı. “Yaşasın Cumhuriyet. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun” pankartı eşliğinde Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın da katıldığı yürüyüşe eşlik eden bando da, marşlarla kalabalığı coşturdu. Suzan Kardeş’in Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdiği konser öncesi bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünde hep birlikte, bayraklarımızı dalgalandırıyoruz. Yüreği insan sevgisi, Mustafa Kemal Atatürk sevgisiyle çarpan sizlerden aldığımız güçle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Cumhuriyetimizin 94’üncü yılı için 94 etkinlik düzenledik. Bizler biliyoruz ki 1 dakikalık saygı duruşuyla Cumhuriyet kutlanmaz. İşte bu bakış açısıyla Cumhuriyet sokaklara inmelidir dedik ve belediye olarak mahallelerimizde de Cumhuriyet etkinlikleri düzenledik” diye konuştu.
  2. Cumhuriyet’in zor koşullar altında kazanıldığının altınız çizerek konuşmasını sürdüren Kılıç, şunları söyledi: “Atatürk, Cumhuriyet sonrası askeri harcamaları kısarak bütçenin yüzde 90’ını eğitime yatırdı. Neden? Çünkü eğitim olmadan ülkede hiçbir şey olmayacağını iyi biliyordu. Nüfusumuz o dönem 13 milyonsa, 10 milyonu köylüydü. 37 bin köyde ilkokul, cami, fabrika, okul yoktu. Atatürk ne yaptı? Halkı eğitti, yatırımları arttırdı ve özellikle kadınlara seçme seçilme hakkı vererek onları da hayata kattı. Kadınlar erkekler Cumhuriyet evlatları birbirinize sahip çıkın. Çünkü adlarımız farklı ama soyadımız Türkiye. Maltepe’de hiçbir kimseyi ötekileştirmeden, ayrım yapmadan bir arada yaşayacağımızı herkese gösterecek ve nice Cumhuriyet bayramları kutlayacağız. Yumruk gibi dimdik olacağız, Atatürk devrimlerine sahip çıkarak Cumhuriyet’i ilelebet yaşatacağız.”
  3. Kılıç’ın konuşması sonrası Suzan Kardeş alarak Atatürk’ün sevdiği şarkılar başta olmak üzere Rumeli, Ege Orta Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu yöresinden türküler seslendirdi. Etkinlikte Maltepe Belediyesi Çocuk Korosu, Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, Devlet Korosu Sanatçısı Turgay Demir de sahne aldı. Ressam Furkan Yurdakul’un sahnede yaptığı Atatürk portresi de, Maltepeliler adına Başkan Kılıç’a hediye edildi.
    sahne
  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

  • Toplam Viral: 70.367 gösterim
  • Toplam Seed: 79.746 gösterim
  • Toplam Direkt: 70.119 gösterim
  • Viral Puan: 2,76