220.281 gösterim
26,10 viral puan

PTT, Türk Telekom, Apple, ve Türk Hava Yolları'ndan Gelen Maillere Dikkat! CryptoLocker Virüsü Yeniden Aramızda!

Son günlerde mail servislerini kullanarak 'Turkcell Fatura', 'Apple Fatura' ve 'TT Fatura' gibi gelen fatura görünümlü mailleri açmayın!
Tahsin Karabulut 23.01.2017 saat 10:51
 1. CryptoLocker isimli bu virüsü kullanıcılara  Apple, Türk Telekom, Turkcell gibi firmalar tarafından gönderilmiş fatura gibi gözüken bir mail'in içindeki link aracılığı ile geliyor.

  Kimi zaman PDF dosyası ikonu gibi gözüken, kimi zamansa JPEG dosyası olarak gözüken bu virüs aslında bir .exe dosyası. Bu .exe uzantılı E-Fatura isimli dosyayı açanların ise bütün döküman dosyaları şifrelenerek kullanılmaz hale geliyor.

  İlk birkaç günde binlerce bilgisayarı etkileyen bu virüs özellikle kişisel bilgisayarlarda (yeterli güvenlik olmadığından) etkili oldu.

  Geçtiğimiz senelerde de birçok kullanıcıya dert olan CryptoLocker, bu sefer de Türk Telekom'a, Turkcell'e, Apple gibi firmalara da yamanmış durumda. Milyonlarca üyesi bulunan iletişim şirketinin e-faturası görünümüne bürünen CryptoLocker, örneğin Türk Telekom e-fatura şeklinde geliyor.

  Olay yine aynı. Sizlere uçuk rakamlı bir fatura miktarı sunuyor ve altında "Faturayı incele" ve "Faturayı öde" şeklinde iki link çıkıyor. Bu her iki link de sizlere bir .zip dosyası indiriyor ve klasörün içinde malum .exe dosyası bulunuyor.

  Aynı zamanda Türk Hava Yolları, Kargo şirketleri ve PTT'ye de uzanan bu virüs, "Türk Hava Yolları'ndan Rezervasyon Biletiniz Var" "Kargo Bilgileriniz", "PTT'den Postanız Var" gibi mailler atarak kullanıcıları ağına düşürüyor.

  Dolayısı ile siz okurlarımızı uyarmak istiyoruz. Şu sıralar başta Türk Telekom olmak üzere kurumlardan gelen e-faturalardaki hiçbir link'e tıklamayın. Dilerseniz bu kurumların çağrı merkezlerini arayarak konu hakkında detaylı bilgi edinin

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim
 • Twitter: 18 gösterim

 • Toplam Viral: 125.419 gösterim
 • Toplam Seed: 8.439 gösterim
 • Toplam Direkt: 86.423 gösterim
 • Viral Puan: 26,10