8.263 gösterim
27,82 viral puan

Rigel Gezegeni Hakkında Bilgiler

Avcı takımyıldızında yer alan bu süper dev mavi gezegenin özelliklerini hiç merak ettiniz mi?
Enes Abis 18.11.2016 saat 15:37
 1. 1. Avcı Takımyıldızı

  Orion (Avcı) takımyıldızında yaklaşık 1000 ışık yılı uzakta bulunan bir mavi süper devdir. 10 milyon yıllık yaşı ile Güneş’e nazaran çok genç bir yıldız kalır, boyutu ve parlaklığı baz alınarak yapılan hesaplamada hayatını süpernova patlaması yaparak bitireceği anlaşılmıştır. Parlaklığı Güneş’e nazaran çok yüksek olan Rigel, ışığı ile yakınındaki süpernova kalıntısı olan Cadı Süpürgesi Nebulasını mavi olarak aydınlatır.
 2. 2. Başlangıcı ve Bitişi

  B sınıfı süper dev olarak sınıflandırılan Rigel, açık bir gecede çıplak gözle görülebilir. Güneş’ten 85 bin kat daha fazla ışık verir ve 73 kat daha büyüktür. Rigel aslında Sirius gibi bir yıldız sistemidir fakat Rigel B ve Rigel C isimleri verilen komşu yıldızları ana yıldızın parlaklığından ötürü gözlemlemek zordur. Astronomlar yıldızın ilerleyen dönemlerde Betelgeuse gibi kırmızı süper dev olup, son döneminde süpernova ile patlayacağını öngörüyorlar.
 3. 3. Modern Astronomide Rigel

  Rigel ismi arapça bir kelime olan “Rijl Jauzah al Yusrā” ‘dan gelir. Yıldıza Jauzah’ın sol bacağı anlamına gelen kelimenin isim olarak verilme nedeni, Rigel’in bulunduğu Avcı takımyıldızının ayak bileğini oluşturmasıdır. Zaman zaman “devin sol ayağı” olarak da adlandırılan yıldızın bilimsel ismi Beta Orionis’ dir.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 154 gösterim
 • Toplam Seed: 297 gösterim
 • Toplam Direkt: 7.812 gösterim
 • Viral Puan: 27,82