1.317 gösterim
12,08 viral puan

TÜBİTAK'ın Elinden Çıkmış Yerli İşletim Sistemi PARDUS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2003 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde başlatılmış Linux tabanlı açık kaynak kodlu işletim sistemi PARDUS, internet üzerinden ücretsiz olarak indirilip kullanılabiliyor. KDE, GNOME, XFCE gibi çeşitli masaüstü dağıtımları bulunan PARDUS’un, rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi olması için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde çalışmalara devam ediliyor.
sosyotrend 06.07.2017 saat 22:50
 1. Pardus, çalışmalarınızı hızlı bir şekilde yapabilmenize yardımcı olur.
 2. Uluslararası destek ile oluşturulan kitle kaynak ürünü Linux çekirdeği kullanılarak yerli gücü ve kaynaklar ile hizmete sunulmaktadır.
 3. Pardus standart virüslerden etkilenmez, güvenilir bir çözümdür.
 4. Pardus dağıtımlarında bulunan açık kaynak yazılımlar ile kişisel ve kurumsal ihtiyaçlar, hızlı ve güvenli olarak karşılanmaktadır.
 5. Ayrıca Pardus çatısı altında geliştirilen; istemci ve kullanıcı yönetimi, kimlik yönetimi, bütünleşik siber güvenlik sistemi gibi diğer açık kaynak Projeler hakkında ayrıntılı bilgiye Projeler başlığı altından erişerek, kurup kullanabilirsiniz.
 6. Pardus, Türkiye'de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımı olan işletim sistemi. Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır.
 7. Pardus adı, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana'dan gelmektedir.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 11 gösterim
 • Toplam Seed: 109 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.197 gösterim
 • Viral Puan: 12,08